Stručná historie
Katedra vznikla v roce 1964, kdy bývalý Pedagogický institut vstoupil jako obnovená fakulta do svazku Univerzity Palackého. Posláním katedry je kvalifikovaná příprava studentů učitelství pro 1. a 2. stupeň základních a speciálních základních škol v České republice, dále studentů v řadě forem postgraduálního studia (studia při zaměstnání, rozšiřujícího a rekvalifikačního studia aj.). Vedle toho poskytuje také služby širší veřejnosti, a to formou jazykového poradenství nebo přednášek, seminářů a besed za organizačního přispění okresních školských úřadů a jiných zainteresovaných složek.
K dokladům nemalé tvůrčí aktivity katedry patřila a patří nejen činnost vědeckovýzkumná a publikační, nýbrž i editorská a redakční, o čemž svědčí publikace jak jejích bývalých členů (např. literární studie a monografie F. Všetičky, hluboký badatelský zájem o dílo Josefa Dobrovského i podíl na edici jeho prací u M. Krbce, účast N. Lupínkové na edici díla J. A. Komenského), tak také členů současných. Katedra udržovala styky s řadou vysokých škol a pracovišť doma i v zahraničí (se sesterskými katedrami na moravských i českých univerzitách, včetně různých oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR a Ústavu pro českou a světovou literaturu AV ČR, dále s vysokými školami v Německu, Polsku, Rakousku, Rusku, Slovinsku či Velké Británii). Řada členů katedry se účastní slavistických kongresů a konferencí doma i v zahraničí (v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Bratislavě, Banské Bystrici, Nitře, Prešově, Lublinu, Mariboru, Moskvě, Volgogradu, v Halle, Trieru a Vídni). V různých redakčních radách pracovali nebo dosud pracují M. Krbec, F. Všetička, I. Fic, D. Jakubíček, M. Krobotová, J. Slavotínek, H. Marešová, na redakční činnosti sborníků se podíleli či podílejí M. Krobotová, M. Mlčoch, M. Polák, H. Marešová.
Foto: Členové KČJL v roce 2005
Katedra pořádá pravidelně vědeckou konferenci zaměřenou na tradiční a netradiční metody ve výuce mateřského jazyka, besedy se spisovateli, básníky a filozofy (např. J. Křesadlem, I. Krausem, M. Vieweghem, K. Máchou), alternativní semináře podněcující studenty k různým netradičním formám vědeckého nebo uměleckého projevu (B. Rozehnalová - umělecký projev) a podílela se rovněž na vzniku a realizaci časopisu Aluze (P. Hanuška, M. Mlčoch, M. Polák). Samostatnou uměleckou tvorbou se zabývali M. Mlčoch (próza), Z. Šiška (poezie).
Foto: Členové katedry v roce 2016
Další informace o katedře naleznete zde.
Vedoucí katedry
PhDr. Zdeněk Kovalčík, CSc. (1964 - 1972)
Doc. PhDr. Miroslav Kala, CSc. (1972 - 1990)
Doc. PhDr. František Všetička, CSc. (1990 -1996)
PhDr. Jaroslav Kafka, CSc. (1996 - 1997)
Doc. PhDr. Milena Krobotová, CSc. (1997 - 1999)
Mgr. Miloš Mlčoch, Ph.D. (1999 – 2008)
Mgr. Jana Sladová, Ph.D. (2008 - dosud)