• Zaměřujeme se také na oblast mediální výchovy
    Zaměřujeme se také na oblast mediální výchovy

    Mezi velmi důležitá témata, na která se zaměřujeme, patří mediální výchova. Zaměřujeme se například na problematiku dezinformací a jejich odhalování. Mezi naše externí přednášející patří například moderátoři České televize a Českého rozhlasu.

  • Inspirativní hosté
    Inspirativní hosté

    Na akdemickou půdu pravidelně zveme inspirativní hosty, kteří mohou obohatit výuku a předat studentům celou řadu zkušeností. Mezi naše významné hosty patří např. Taťána le Moigne, ředitelka české pobočky Google.

  • Naši studenti jsou naší prioritou
    Naši studenti jsou naší prioritou

    Naši studenti jsou naší prioritou - aktivně je zapojujeme do veškeré dění na akademické půdě, podílejí se na realizace workshopů, přednášek, jsou zapojeni do projektů a celé řady dalších aktivit. 

  • Koncept Učitel21
    Koncept Učitel21

    Jsme hrdí na to, že právě naše katedra byla u zrodu unikátního konceptu učitelské přípravy Učitel21, který definuje základní požadavky na učitele schopného obstát v 21. století. Více o konceptu naleznete na webových stránkách www.ucitel21.cz.

  • Naši studenti v praxi
    Naši studenti v praxi

    Katedra českého jazyka a literatury se snaží, aby jejich studenti získávali znalosti a dovednosti nutné pro pedagogickou práci - a to v co největší míře a co nejdříve. Proto umožňujeme řadě studentů získávat praxi již v bakalářské formě studie - například prostřednictvím našeho projektu E-Bezpečí.

  • Stáže, praxe, ekurze pro studenty
    Stáže, praxe, ekurze pro studenty

    Katedra českého jazyka a literatury umožňuje svým studentům prostřednictvímřady exkurzí a odborných stáží navštívit celou řadu zajimavých institucí a seznámit se s jejich aktivitami.

  • Studenti učí děti v rámci Dětské univerzity UP
    Studenti učí děti v rámci Dětské univerzity UP

    Studenti KČJL se prostřednictvím různých vzdělávacích aktivit učí získávat dovednosti pro práci s dětmi, například prostřednictvím Dětské univerzity UP. Chcete vědět víc? Podívejte se na video.

Vážení studenti, 
níže uvádíme základní postup při problémech spojených s elektronickým zápisem předmětů na semestr.

ORIENTACE VE ZKRATKÁCH KATEDER

Vaši žádost směřujte vždy na příslušnou katedru (na sekretářku nebo rozvrháře katedry), která předmět vyučuje. Jedná se o zkratku před lomítkem a zkratkou předmětu.

  • KAZ – katedra antropologie a zdravovědy
  • KČJ – katedra českého jazyka a literatury
  • KHV – katedra hudební výchovy
  • KMT – katedra matematiky
  • KPG – ústav pedagogiky a sociálních studií (ÚPS)
  • KPŘ – katedra biologie
  • KPS – katedra psychologie a patopsychologie
  • KPV – katedra primární pedagogiky (PDF)
  • USS – ústav speciálněpedagogických studií (KSP)
  • KTE – katedra technické a informační výchovy
  • KVS – katedra společenský věd
  • KVV – katedra výtvarné výchovy
  • UCJ – ústav cizích jazyků (CJP, KAJ, KNJ)
  • AKTUÁLNÍ KONTAKTY NA SEKRETÁŘKY A ROZVRHÁŘE HLEDEJTE VŽDY NA STRÁNKÁCH KATEDRY!!

 ZÁPIS STARÝCH ZKRATEK

V případě zápisu starých zkratek (z důvodu přerušení studia, nesplnění předmětu aj.) je povinností studenta nahlásit požadované zkratky předmětů sekretářce katedry/rozvrháři.

KOLIZE PŘEDMĚTŮ A NAVYŠOVÁNÍ KAPACIT PŘEDMĚTŮ

V případě kolize předmětů se obracejte na vyučujícího. Po domluvě studentů s vyučujícím je zpravidla možné výuku přesunout. Vždy s přesunem však musí souhlasit vyučující.

V případě problémů se zápisem z důvodu nedostatečné kapacity předmětu kontaktujte sekretářku katedry/rozvrháře. Vyučující nemá do systému přístup a kapacitu Vám navýšit nemůže.

TERMÍNY PRO ZÁPIS

Termín pro ukončení elektronického zápisu je sestavován plošně pro fakulty a zpravidla bývá posledním dnem pro zápis neděle. Prosíme tedy studenty, aby zápis nenechávali na poslední chvíli a jako poslední možný den pro zápis využili poslední pracovní den v týdnu, většinou tedy pátek do 14 hodin. Poté již není možné zajistit navýšení kapacit a dále zasahovat do STAGu (dále řeší studijní oddělení).

E-mailová komunikace – používat výhradně školní e-mail (na Portále UP) + uvádět jméno, příjmení, osobní číslo, ročník, obor a formu studia. Uvádět zkratky předmětů!!

Rigorózní řízení (PhDr.)

Státní rigorózní zkoušku, jejíž součástí je obhajoba rigorózní práce a po jejímž vykonání se udělují akademické tituly podle § 46, odst. 5, písm. a) až e) zákona č. 111 /1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (dále jen „zákon“), mohou konat absolventi magisterských studií oborů téže oblasti studia, ve které fakulty UP uskutečňují magisterský studijní program, pokud bylo v rámci jeho akreditace rozhodnuto podle § 78, odst. 3 zákona o oprávnění přiznávat příslušný akademický titul. Po jejím vykonání se uděluje na PdF UP akademický titul „doktor filozofie“ (ve zkratce PhDr. uváděné před jménem).

Obory studia podle předchozího odstavce uskutečňované fakultou a podmínky konání státní rigorózní zkoušky jsou zveřejněny na její úřední desce, stejně jako jména garantů studijních oborů dle předchozího odstavce.

Pro rigorózní řízení je rovněž akreditován obor Učitelství českého jazyka pro 2. st. ZŠ (studijní program N7503 Učitelství pro základní školy).

Okruhy k rigorózní zkoušce jsou ke stažení zde.

Podrobné informace o rigorózním řízení (včetně přihlášky a dalších náležitostí) jsou k dispozici zde.

Státní závěrečná zkouška z českého jazyka a literatury (SZZ) se skládá z těchto částí:

- obhajoby diplomové práce,
- zkoušky z mluvnice českého jazyka,
- zkoušky z didaktiky českého jazyka a literární   výchovy,
- zkoušky z literatury.

Student musí prokázat znalost odborné literatury jak v mluvnické, tak v literární i didaktické části zkoušky k danému tématu.

Doplňující informace k literární části 

Vzhledem ke značné šíři jednotlivých zkušebních tematických okruhů (zvláště v literární části) je posluchačům při přípravě odpovědi doporučeno postupovat podle následujícího rámcového schématu:

- student přiblíží a charakterizuje danou epochu co do různosti myšlenkových proudů, hlavních filozofických a uměleckých tendencí, (např. výtvarné umění atd.), literárních skupin, směrů, časopisů;
- vyznačí souvislosti s literárním vývojem ve světové literatuře;
- jmenuje a charakterizuje určující osobnosti dané etapy v literatuře;
- uvede konkrétní literární díla vzniklá v určitém období, rozčlení je podle významu a literárních žánrů.

Každý zkušební tematický okruh bude doplněn o dílčí otázky z oblasti teorie literatury a literární vědy.
Examinátor může vést posluchače napříč jednotlivými epochami i jednotlivými literárními žánry. Zkouška je ukončena odkazem na četbu (podle přiloženého seznamu literatury).

Informace pro studenty

KČJL každoročně reviduje znění státnicových otázek. Pokud dochází k určitým změnám, tak jde o změny ve formulacích jednotlivých okruhů, nikoliv v rozsahu požadovaných znalostí (například z důvodu nové akreditace). Pokud se změní počet okruhů, tak opět nejde o rozšíření celkového rozsahu požadovaných znalostí, ale pouze o upřesnění určitých tematických otázek.

Vysokoškolský student prokazuje při zkoušce schopnost reagovat na položené otázky, segmentovat daný obsah/rozsah učiva podle různých okruhů/položených otázek. Tím také dokládá, že studovanému oboru rozumí.

S případnými dalšími dotazy se můžete obracet na tajemníka KČJL (dr. Daniela Jakubíčka), nebo na vedení katedry.



Okruhy ke státním závěrečným zkouškám (platné od 1. 10. 2024):

I. Prezenční studium

Okruhy se státním závěrečným zkouškám - prezenční studium - jsou ke stažení zde.

II.  Kombinované studium

Okruhy se státním závěrečným zkouškám - kombinované studium - jsou ke stažení zde.

III. Rozšiřující studium

Okruhy se státním závěrečným zkouškám - rozšiřující studium - jsou ke stažení zde.

Magisterské studium je jednooborové nebo dvouoborové se standardní délkou studia 4, 5 nebo 6 let. Magisterské studium i navazující magisterské studium je ukončeno státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je obhajoba diplomové práce. Absolventům magisterského a magisterského navazujícího studia se vydává diplom a dodatek k diplomu, tzv. Diploma supplement (v anglickém jazyce) a je jim přiznáván akademický titul „magistr“ (ve zkratce Mgr.). Na fakultě mohou studovat také handicapovaní studenti, neboť fakulta disponuje bezbariérovými přístupy.

V bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech je uplatňován kreditový systém ECTS.

Studijní program: Učitelství pro základní školy

Učitelství českého jazyka pro 2. stupeň ZŠ

Základním cílem studia je připravit absolventy tak, aby mohli úspěšně vykonávat profesi učitele českého jazyka na 2. stupni základních škol a aby byli schopni získané vědomosti, dovednosti a schopnosti uplatňovat v praxi a nadále je kreativně rozvíjet v souladu se společenskými potřebami, které jsou na tuto náročnou profesi kladeny. Během studia se prohlubují gramatické a literární poznatky, které studenti získali absolvováním bakalářského studijního oboru Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání, na který tento magisterský studijní obor navazuje. Disciplíny v rozsahu magisterského studia umožní absolventům magisterského studijního oboru aplikovat získané teoretické znalosti a praktické dovednosti v pedagogické praxi. Výuka jednotlivých disciplín probíhá ve formě přednášek a seminářů. Plnění studijních povinností je hodnoceno zápočty, kolokvii a dílčími zkouškami. Kooperující katedry zajišťují výuku společného modulu a modulu pedagogické způsobilosti. 

Prezenční studium

Informace o programu (systém STAG)

Vizualizace studijního plánu (systém STAG)

Kombinované studium

Informace o programu (systém STAG)

Vizualizace studijního plánu (systém STAG)


Nepřítomnost doc. Valy od 7. do 11. 4. 2025
01. 04. 2025

Vážené studentky, vážení studenti, doc. Vala bude od 7. do 11. 4. 2025 nepřítomen (služební cesta). Konzultační hodiny během této doby odpadají. 

Libuše Kalová

Číst dál...

VOŠ a SPŠE Olomouc, Božetěchova 3 hledá učitele/učitelku s aprobací NJ a ČJL
28. 01. 2025

Vážené studentky, vážení studenti, dovolujeme si zveřejnit pracovní nabídku VOŠ a SPŠE Olomouc, Božetěchova 3, která hledá učitele/učitelku s aprobací český jazyk a německý jazyk. Jedná se o práci na...

Libuše Kalová

Číst dál...

Střední škola technická Mohelnice hledá učitele/učitelku ČJL
20. 01. 2025

Střední škola technická Mohelnice hledá od 1.9.2025 učitele/učitelku českého jazyka a literatury. Případní zájemci o tuto pracovní pozici, nechť se ozvou na kontakt níže: Dana Maderová Střední škola...

Libuše Kalová

Číst dál...

Konzultační hodiny členů KČJL během zkouškového období
07. 01. 2025

Vážené studentky, vážení studenti, konzultační hodiny členů KČJL jsou během zkouškového období jen po přechozí domluvě přes e-mail. 

Libuše Kalová

Číst dál...

Jak na Erasmus+? A co pracovní stáže?
29. 11. 2024

Jak na Erasmus+? Praktické informace o studijních pobytech v rámci programu Erasmus+ a o pracovních stážích V pondělí 2. prosince v 10.00 (učebna LA 2, o patro výše, než je katedra KČJL) proběhne krátké...

Michal Kříž

Číst dál...